Vistula AT – cz. 1

„Uderz w stół a nożyce się odezwą..”

Bardzo lubię jak na forum poruszane są ciekawe tematy. Wtedy mogę poznać zdania innych.

Ostatnio koledzy poruszyli temat Vistuli. Korzystając z wolnej chwili chciałbym się zerknąć „po mojemu” na VST.

Koniecznie w najbliższej przyszłości muszę napisać o klasyfikacji trendów. Jak dobrze wiecie możemy wyróżnić podstawowe trzy grupy trendów (ze względu na okres ich występowania): długoterminowy, średnio i krótkoterminowy. To, że czasem widzimy przebicie linie trendu na wykresie dziennym to nie oznacza od razu krachu. To może być zmiana trendu krótkoterminowego, który w ogóle może nie zaburzyć podstaw trendu wzrostowego (średnioterminowego)- należy o tym pamiętać.

Wykres „globalny”:

VST - tyg

VST – jeden wykres zastępuje 1000 słów

Najważniejsze w analizie to określenie trendu. Wniosek: trend długoterminowy → wzrostowy.

Zerknijmy na dzienny:

vst - dzienny

VST – dzienny

Wiem, że przesadziłem z ilością kresek, ale to dobry przykład i czas na zrozumienie formacji „odwrócenia trendu”.

Rozbiłem wykres na podtrendy (trendy II rzędu), żeby zaznaczyć, że korekty w trendach to naturalna sprawa. Wracając do formacji, to bardzo ważną kwestią jest zanalizowanie, którego trendu dana formacja dotyczy? Koledzy na forum pisali o RGR. Wg mojej opinii formacja RGR byłaby wtedy kiedy w tym miejscu kurs spadłby poniżej linii szyi:

RGR

RGR

Teraz widzimy wyższy szczyt – czyli trend średnioterminowy nadal jest kontynuowany.

vst1

Reasumując:

„Czy kupił bym teraz akcje?” Teraz nie, ale walor dla mnie wygląda pro wzrostowo.

„Mam akcje, co robić?” Odwieczne pytanie, na które sam musisz znaleźć odpowiedź. Jeżeli traktujesz akcje VST jako inwestycja conajmniej średnioterminowa to zostaw. Jeżeli jesteś „dynamicznym” graczem i szukasz co chwilę nowych okazji – to jeszcze się wstrzymaj ze sprzedażą VST, bo cena jest na wsparciu (okolice 1,93 zł).

Pozdrawiam serdecznie,

Michał

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • RSS
 • Wykop
 • email
 • Blogger.com
 • MyShare
 • Twitter

4 thoughts on “Vistula AT – cz. 1

 1. dojdzie do 2,04 i sprzedaję. doświadczyłem tego oporu na własnej skórze dłuższy czas, za wąski kanał między 1,93 a 2,04, żeby się rozpędziło i przebiło.

  Wartość edukacyjna tej strony nieoceniona!

 2. Dziękuję Michale za ciekawą i trafną analizę. W mojej ocenia walor przymierza się do przebicia oporu w okolicach 2 zł , co ważne nie spada trwale poniżej wsparcia w okolicach 1,9 zł. Jeśli otoczenie będzie sprzyjające Vistula w najbliższych dniach powinna zmierzyć się z poziomem 2,10 i iść w kierunku szczytu w okolicach 2,38

 3. piękna analiza 🙂 noramalnie nawet laik powinien wyłapać o co ci chodzi i zrozumieć podstawowe rzeczy i zgadzam się z tobą, że w tym przypadku RGR nie zadziałało, ale szacun, ładnie to zrobiłeś i tak poprostu, bez haseł, które są zrozumiałe tylko dla fachowców od AT

 4. po wstępnych oględzinach spółka fundamentalnie wygląda bardzo interesująco. Szczerze mówiąc liczyłem na te RGR – bo duże spadki ceny akcji były by dla mnie idealnym momentem do zakupu :).
  P.S – świetna analiza, pozdrawiam !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *