Stop loss… Koszmar każdego

Tak,  nic nie musisz mówić.

Nie znam nikogo, kto by nie był chociaż raz ofiarą postawionego przez siebie stop lossa w nieodpowiednim miejscu. Mając już wypracowany zysk zastanawiasz się jakby tu zrobić żeby zabezpieczyć zysk. Patrzysz na wykres i widzisz jedno sensowne miejsce akurat lekko pod Twoim poziomem wejścia. Myślisz sobie: „Nie ma bata, aż tak głęboko cena nie spadnie”. Idziesz na zajęcia/do sklepu/gdziekolwiek, wracasz i widzisz zamkniętą pozycje. Myślisz: „głębsza korekta się szykuje, dobrze że wyskoczyłem z lekką stratą. Ciul z tym zyskiem, który miałem. Grunt, że nie bede spadał razem z innymi, którzy nie zdążyli”. Twoja euforia trwa jednak krótko – nie mija kolejna godzina sesji jak cena Twojego waloru wraca na poziom sprzed spadków, co gorsze wzrasta o kolejne kilka % !!

Prawda jest jedna – po raz kolejny (znowu ??) padłeś ofiarą tzw. „czyszczenia stop lossów”.

Poniżej screeny wykresu Amiki:

amicaamica1

To przykłady tylko z jednego wykresu. Zapewne jakbym poświęcił więcej czasu na szukanie to ten wpis nie miał by końca – były by same screeny.

Ci, którzy podchodzą do rynku akcji jak do dłuższej inwestycji wcale nie muszą ustawiać stop loss-ów. Trend nie zmieni się podczas jednej sesji. Nawet gwałtowny spadek musi być odreagowany:

ltx

To najświeższy wykres. Teraz możemy spokojnie prawie po cenie ze szczytów sprzedać walor – ŚWIADOMIE.

Wnioski:

 • Kiedy nauczysz się rozpoznawać kiedy kończy się trend przestaniesz używać SL,
 • Zmiana trendu trwa dłużej niż jedna sesja.
 • Nie ma co się bić o każdy %. Lepiej oddać trochę świadomie ale żyć w przekonaniu, że nie zostało się po raz kolejny wycyckanym przez rynek.

Pozdrawiam serdecznie..

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • RSS
 • Wykop
 • email
 • Blogger.com
 • MyShare
 • Twitter

5 thoughts on “Stop loss… Koszmar każdego

  • Stop loss służy do zabezpieczenia zysków, a nie do realizowania strat. Jak wchodzimy w pozycję to zakładamy z góry ile możemy stracić i w zależności od zaangażowania się na rynku ustawiamy proporcjonalnie SL. Pod żadnym pozorem nie trzymajmy SL wiecznie (nie mylmy z przesuwaniem SL w celu zwiększenia straty). Mam na myśli to, że iż w razie zyskownych pozycji przesuwamy SL w celu zabezpieczenia minimalnego zysku. Zysk jest, ale przynajmniej nie tracimy.

 1. Widzę, że temat SL meczy jeszcze jak większość graczy 😉 Pierwszy rysunek to akurat sytuacja przed uformowaniem się trendu kiedy grubasy testują swoje intencje i gra w takim przypadku powinna być raczej typowa dla konsolidacji. drugi rysunek to faktycznie „kraina lodu” pełno sopli na wykresie ale to właśnie takie zagrania przesiewają prawdziwych graczy od tych co myślą, że giełda to maszynka do robienia pieniędzy i wystarczy zastosować ogólnie znane techniki żeby zarabiać krocie. a „oszałamiająca” prawda jest taka, że żeby zrozumieć rynki trzeba je studiować tzn. badać je na własną rękę i mozolnie oddzielać to co działa od tego co g… warte jest i minimalny czas poświęcony na to , żeby zacząć regularnie zarabiać, może wynieś co najmniej kilka lat 🙂 To i tak nie daje gwarancji, że będziemy wtedy zarabiać lekko i przyjemnie bo ostatecznie musimy się zmierzyć z własnymi skłonnościami, które łatwo zauważyć ale ciężko nad nimi zapanować. Ot taki los 🙂

 2. Odradzasz całkowicie używanie stop loss? Czy może warto przyjąć jakąś strategię akceptowalnych strat? Np. 5% razem z prowizją jaką ponosimy? Teoretycznie, tak jak napisałeś, trend się odwraca w przeciągu kilku, kilkunastu a może i potrzebuje kilkudziesięciu sesji. Jednak, jeżeli nasza analiza okazała się mylna, to czy warto mieć właśnie stop loss jako zabezpieczenie już na starcie?

  • Temat SL jest tak obszerny, że można na ten temat pisać książki, w skrócie można powiedzieć tylko, że jest on zależny od tego czego oczekujemy od danej inwestycji. Jak ktoś szuka zarobku rzędu kilku % to SL może i jest wskazany a jeśli tak jak ja, inwestor czeka na większy ruch to powinien bardzo rozsądnie wybierać poziom zabezpieczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *