PGNiG – co nas czeka?

Witam,

Minęło trochę czasu od mojego ostatniego wpisu na temat akcji spółki PGNiG (przypomnij sobie, co napisałem ostatnio).

Musimy sobie uświadomić, że PGNiG nie należy do spółek trendowych (czyli spółek, które robią cały czas sekwencję wyższych bądź niższych szczytów i dołków) i tym samym nie jest atrakcyjny dla przeciętnego inwestora. Od pół roku cena pojedynczej akcji porusza się w trendzie bocznych w zakresie równym 0,75 zł (od 4,50 do 5,25 zł). Załóżmy, że udało się zakupić akcje po cenie ok. wspomnianego 4,50 zł, maksymalny zarobek, jaki udało by się zrealizować podczas ostatniego półrocza wynosiłby ok 15%. W trendzie bocznym nie wiele systemów gry się sprawdza i często zwiększona ilość transakcji może spowodować stopnienie posiadanych aktywów.

„Nie raz najlepszym rozwiązaniem jest przeczekanie tego okresu.”

Na pewno? Wszystko fajnie, jak zakupiliśmy akcje po cenie znacznie niższej i każda aktualna cena mimo wszystko daje nam zarobek. A jak ma się zachować inwestor, który kupił akcje po cenie gorszej i w tej chwili boryka się z myślą sprzedaży posiadanych akcji?

Jak zachować się w konsolidacji?

Najpierw ustalmy, ruch konsolidacyjny na PGN:

pgnWidać wyraźnie. Ustalmy jeszcze, co widać na wykresie: mocne wsparcie – okolice 4,50 zł, które jest tym samym wsparciem dla ruchu bocznego /konsolidacji/. Świeczki (łącznie z dzisiejszą, screen aktualny na dzień 12-12-2014, godz: 11:00) wskazują niezdecydowanie.

Wracając do pytania o zachowanie się  w konsolidacji… Jednym z rozsądniejszych sposobów gry w konsolidacji jest obserwowanie trendów krótkoterminowych: pgnkadrowany

W trendzie bocznym widać wyraźnie jak cena tworzy coraz to nowsze szczyty i dołki i jeżeli od początku czerwca do końca września jeszcze nie wiedzieliśmy, czy to co się tworzy to trend boczny, tak od początku października, mogliśmy śmiało przyjmować do wiadomości, że jesteśmy w „boczniaku”. Idąc dalej, już podczas sesji w dniu 07 października cena utworzyła od poprzedniego – początek trendu spadkowego krótkoterminowego. Ten trend trwa do teraz. Całkiem wcześnie mieliśmy już przesłanki do spadków.

A co nas czeka w najbliższych dniach ?

pgn-scenario

Chyba komentarz zbędny. Pozdrawiam.

 

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • RSS
  • Wykop
  • email
  • Blogger.com
  • MyShare
  • Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *