AT w praktyce – pierwsze oznaki końca trendu wzrostowego [CEZ]

Witam,

Dziś chciałem poruszyć temat pewnej pułapki w jaką wpadają inwestorzy, zanim o niej napisze chciałbym zadać Ci pytanie: jak długo trzymasz akcje? Kiedy realizujesz ich zysk? Pułapka w jaką wpadamy jest spowodowana nasza chciwością, która powoduje błędne przekonanie trzymania akcji jeszcze dłużej myśląc: „… a nóż urosną jeszcze wyżej…” Tu powinien pojawiać się zdrowy rozsądek oraz posiadana wiedza, które powinny w klarowny sposób wskazać miejsce sprzedaży.

Jak poznać, czy trend się wykończył? Zachęcam do przeczytania mojego wpisu na temat spółki CEZ. Dotyczył on sytuacji na jego wykresie, która miała miejsce ponad rok temu, ale pokazane szczegóły cały czas się powtarzają.


Pierwszy wpis o CEZ był przykładem na to, że wykres sam pokazuje kiedy należy sprzedawać posiadane akcje. Przebicie linii trendu to wystarczający powód.

Dzisiejsza świeczka potwierdza zmianę trendu na spadkowy. Zapewne zapytasz, dlaczego?

To bardzo proste. Na początek narysowałem w miarę dokładnie linię trendu wzrostowego na wykresie tygodniowym:cez-tygA następnie włączyłem wykres dzienny:cez-d

Musisz przyznać, że dzisiejsza świeczka nieco różni się od pozostałych. Nie podlega wątpliwości, że jej cena „open” utworzyła się bardzo wysoko, po czym kurs systematycznie spadał sięgając wcześniejszych poziomów. Według teorii, przebita linia (lub poziom cenowy), która do tej pory służyła jako wsparcie  (w tym przypadku), będzie teraz oporem. W innym miejscu w tematycznych książkach można zauważyć zdanie, że po przebiciu ważnego poziomu bardzo często następuje jego „retest„. Dzisiejsza świeczka w znakomity sposób potwierdza oba założenia.  Skoro mamy zmianę trendu na spadkowy i korektę do linii trendu, możemy spodziewać się, że spadki będą kontynuowane.


Za bardzo posunąłem się pisząc o spadkach w ostatnim zdaniu. Jeżeli czytałeś chociażby jedną książkę na temat AT na pewno spotkałeś się z twierdzeniem, że po długich trendach wzrostowym lub spadkowym bardzo rzadko dochodzi do dynamicznych zmian trendów a częściej dochodzi do sytuacji, kiedy cena zmianie swój kierunek na boczny – konsolidacyjny. Dopiero po jakimś czasie trend może zmienić się na spadkowy [ale nie musi].

Co się stało później?0129-akt-cezStało się to, czego się spodziewałem.

Wnioski:

 • chciwość i pazerność są zdecydowanie złymi cechami, które grają na Twoją niekorzyść,
 • najważniejsze, żebyś oddzielił swoje marzenia o nieograniczonych zyskach od realiów, które mają miejsce na wykresie, to jest jedno z najważniejszych zadań do wykonania, jeżeli poważnie myślisz o inwestowaniu w papiery wartościowe,
 • jedna książka poświęcona AT wystarczy żebyś miał podstawową wiedzę w poruszaniu się po wykresach. Tu wystarczyło umiejętnie narysować linię i czekać ze sprzedażą posiadanych akcji do momentu jej przebicia,
 • powyższy wykres przedstawia książkowe zachowanie się ceny jeżeli chodzi o kolejność występowania trendów.

Czy podoba Ci się wpis? Polub moją stronę na Facebooku a będziesz na bieżąco powiadamiany o moich nowych wpisach.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • RSS
 • Wykop
 • email
 • Blogger.com
 • MyShare
 • Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *