Luźne przemyślenia cz.1

Witam,

Co do komentarza jednego z czytelników pod ostatnim wpisem, co do odcięcia dywidendy. 

To jest kolejny wielki problem inwestorów stosujących analizę techniczną. Jak porównasz wykresy spółki ABC na różnych stronach na pewno zauważysz różnicę. Ja używam wykresów ze strony stooq.pl. Wcześniej bazowałem na portalu bossaTam z kolei w chwili odcięcia dywidendy na wykresach pojawia się luka cenowa równa wartości dywidendy i tu pojawia się pytanie: jaki wykres brać do dalszych analiz? Jako że nie ma jednej odpowiedzi napiszę, dlaczego ja biorę ten bez zaznaczonego odcięcia. Chodzi tu o same luki cenowe. Wg mnie ma ona znaczenie wtedy gdy przedstawia reakcję inwestorów a nie mechaniczne odcięcie dywidendy. To, że spółka dzieli się zyskami jest oddzielnym wątkiem, który nie powinien mieć znaczenia dla dalszego wyglądu wykresu. Porównaj wykresy ABC:

150624-abc-bossa 150624-abc-stooqNiby te same wykresy a ich interpretacja może być całkowicie inna.

Pierwszy wykres z bossy: bardzo nie podoba mi się to, że luka z dywidendy pokrywa się z luką powstałą między świeczkami z dni 13-14.05.2015. Przecież geneza ich powstania jest całkiem inna. Drugą sprawą jest kanał wzrostowy, wychodzi na to, że cena (wg bossa)odbiła się od wsparcia kanału.

Całą sytuację widać całkowicie inaczej na wykresie ze stooqu (drugi wykres). Stooq pokazuje, że spółka ABC cały czas jest w trendzie wzrostowym i ma szansę na kontynuację wzrostów – wsparcie w postaci luki cenowej (13-14 maja) nie zostało naruszone i nadal może pełnić swoją rolę.

Dlatego też uważam, że bardziej wiarygodne są wykresy, gdzie nie widać odcięcia dywidendy. Wtedy masz ciągłość wykresu bez sztucznych luk. Zachęcam do indywidualnego przeglądnięcia wykresów w miejscach gdzie dana spółka płaciła dywidendę.

QMK – ważna sprawa. Pamiętacie wpis o łączeniu świec?

150624-qmk

Na początku zobacz wykres tygodniowy. Widać ewidentny trend spadkowy oraz wybicie z formacji flagi (w tym przypadku zwiastowała spadki). Czy warto się interesować spółką w tak zaawansowanym trendzie?150624-qmk-d1Chodzi mi dokładnie o tą świeczkę wzrostową. Teoretycznie może sugerować odwrócenie trendu spadkowego – wzrost porządny na dużym wolumenie… Ale całą ta sytuacja pod kątem analizy technicznej jest niczym innym jak korektą  w trendzie spadkowym (do linii wsparcia flagi).150624-qmk-d Po połączeniu świeczki wzrostowej i korekcyjnej, która wystąpiła zaraz po niej powstała nam świeczka z długim górnym cieniem sięgająca aż do wnętrza flagi (pamiętaj, że w powietrzu jeszcze wisi opór związany z równym poziomem 10 zł). Powstała świeczka idealnie pasuje swoją wymową do panującej sytuacji.

Wnioski:

 • zawsze zerknij sobie na wykres tygodniowy i zobacz jak wygląda sytuacja w większej perspektywie,
 • odpuść sobie pierwszą falę wzrostową, nawet z najbardziej oczywistego wsparcia (mówimy o sytuacjach w trendzie spadkowym),
 • „brak pozycji to też pozycja” – przysłowie zaciągnięte z rynku forex. Pasuje ono  do każdej dziedziny inwestycji.
Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • RSS
 • Wykop
 • email
 • Blogger.com
 • MyShare
 • Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *