KGHM

– = Aktualizacja 15-05-2014 = –

Witam ponownie, 

Wybór spółki KGHM jako alternatywę dla Funduszy Inwestycyjnych nie był przypadkowy. Cena waloru porusza się w wyraźnych trendach trwających odpowiednio długo.

Screen z wykresem tygodniowym poniżej w Aktualizacji z dnia 19-04-2014 jak najbardziej jest aktualny. Po upływie miesiąca mimo złej atmosfery polityczno – gospodarczej związanej z sytuacją na Krymie (i toczącym się procesem Pistoriusa :)) cena nie spadła w dotkliwy sposób. Zerknijmy na wykres tygodniowy:

kgh-tyg

Jak widać, nie jest źle. Pierwsze przesłanki do zmiany trendu już się pojawiły. Inwestorzy lubiący leniwy styl inwestycyjny typu: kup i zapomnij mają okazję do ulokowania pieniędzy. Żeby wybrać odpowiedni moment kupna konieczna jest analiza wykresu dziennego:

kgh-d

Na screenie zamieściłem subiektywną ocenę wykresu. Pokonana luka cenowa i powstały schodek cenowy to dość dobry fundament do dalszego wzrostu ceny. KGHM jest na tyle płynnym walorem, że każdy rodzaj realizacji zysków będzie możliwy. Na pewno wielu inwestorów pokłada w nim nadzieję, tym samym na każdym poziomie cenowym napotkamy na duże skupiska zleceń zarówno kupna i sprzedaży. 

Na tą chwilę sytuację na wykresie uważam za pro wzrostowo. 

Więc co robimy? Opór na 120 zł nadal straszy. Planuje dodać spółkę do mojego portfela weekendowego, ale zrobie to dopiero po pokonaniu poziomu 120 zł.

Pozdrawiam serdecznie.

– = = Aktualizacja 19-04-2014 = = –

We wpisie o funduszach inwestycyjnych wspominałem, że akcje KGHM-u można traktować jako lokatę długoterminową. Wspominałem o liniach, które mogą nam wyznaczać miesjce zakupu i sprzedaży akcji. Taki sposób gry nie wymaga od nas codziennego śledzenia kursu. Wystarczy raz dobrze narysowana „kreska”, żeby móc się cieszyć o wiele wyższym zyskiem jak na lokacie. Pamiętacie ostatni screen z kreskami? Zobacz i porównaj z sytuacją na dzień dzisiejszy.

Poniżej znajduje się wykres tygodniowy:

kgh2

Wykres dzienny pokazuje nam taką sytuację:kgh

 Wykres dzienny powoduje u mnie mieszane uczucia. Na pewno musimy poczekać na pokonanie luki cenowej, zaraz powyżej znajduje się  strefa oporu wyznaczona przez ostatni lokalny szczyt czyli okolice 121 zł (nie zaznaczony na screenie). Zakładając pozytywny scenariusz kiedy cena upora się z wymienionymi przeszkodami można dokonać zakupu w perspektywie dłuuugoterminowej 🙂

Czyli co teraz?  Ten kto ma, niech trzyma dopóki lokalna linia trendu wzrostowego nie zostanie przełamana. Ten kto chce kupić? Może za niedługo będzie okazja…

Pozdrawiam serdecznie

PS. Na koniec mały dodatek…

kgh1

fgdfgdfgdfgd

Aktualizacja 15-03-2014

Z poprzedniego wpisu (patrz poniżej) wynikało, że „miedziak” ma przed sobą opory 115 zł i ok 120 zł. 115 zł poległ bez większego problemu ale poziom 120 okazał się nie do złamania w dłuższej perspektywie. Owszem… sesja 06-03-2014 cały czas toczyła się powyżej tego poziomu ale wystarczyło, że notowania otworzyły się kolejnego dnia i zaczęła się gra tylko jednego aktora — > podaży… Wystarczyło 6 sesji, żeby cena dosłownie zwaliła się do poziomu 101,50 zł (cena low sesji 14-03-2014 wyniosła – 98,70 zł). 6 sesji i wartość akcji spada o 16%.

Tak jak pisałem wcześniej „miedziak” jest podatny na wiele czynników. Na spadki złożyły się dane makroekonomiczne i ogólnie pojęte zamieszanie wokół Krymu.

„Czy AT mogła ostrzec o spadkach ?” Tak, przecież KGHM jest w trendzie spadkowym. W takich trendach ruchy w dół są mocniejsze i szybsze – właśnie byliśmy świadkami jednego z nich.

„Co dalej ?” Przed nami poziom 100 zł – mocne wsparcie będące barierą psychologiczną. Zauważyłem również powstającą pozytywną dywergencję między ceną a wskaźnikiem MACD. O zmianie trendu nie ma co mówić, z drugiej strony dawno nie było ruchu bocznego – konsolidacji. Mogła by ona wystąpić – ostudziła by emocje.

kgh

Reasumując, metoda „kup i trzymaj” nie sprawdza się w przypadku „miedziaka”. Cena miedzi na światowym rynku zrobiła niższy dołek – potwierdzając słabą sytuację makroekonomiczną wokół tego surowca, co na pewno odbije się na dalszym losie KGHM-u.

Pozdrawiam serdecznie…

———————————————-

Witam,

Chciałbym kontynuować wątek  (link) o najbardziej popularnym walorze z grupy spółek WIG 30.

KGHM ma znaczny wpływ na wykres samego indeksu. Jest potentatem miedziowym, co powoduje zainteresowanie inwestorów dosłownie z całego świata. Wielu inwestorów podchodzi do akcji „miedziaka” jak do pewnej inwestycji, bo spółka płaci dywidendy, bo jest stabilna… Wielu z nich uśrednia cenę spadającego waloru licząc na zarobek.

To, że spółka jest stabilna to ważna sprawa ale najważniejszą rzeczą jest odpowiedni czas zakupu akcji  (tzw „timing”).

Aktualnie KGHM kontynuuje trend spadkowy. Cena nie przebija żadnej linii oporu, która da się wyrysować na tą chwilę.

kgh1kgh2Na screenie powyżej zaznaczyłem poziom lokalnego oporu, który jest wg mnie znaczący. Kiedy go pokonamy sytuacja się zmieni. Wtedy zostanie wyznaczony wyższy szczyt (jedna z pierwszych oznak zmiany trendu lub oznaka osłabienia trendu spadkowego).

Posiadaczom akcji KGHM radzę trzymania ręki na pulsie bo w myśl zasady trendu („cena ma większe prawdopodobieństwo do kontynuacji trendu niż do jego zmiany”) cena może zawrócić. Okolice 115 zł mogą być dobre do sprzedaży akcji z mniejszą stratą.

Pozdrawiam serdecznie,

Michał (Studencina).

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • RSS
  • Wykop
  • email
  • Blogger.com
  • MyShare
  • Twitter

2 thoughts on “KGHM

  1. Dużo może zależeć od sprawozdania finansowego za IV kwartał KGHM’u- osobiście z „finansowego” punktu widzenia, uważam, że KGHM jest w dużej mierze niedowartościowany. Chociaż gospodarka tej spółce nie sprzyja… sam podatek kopalniany jest czymś w rodzaju zarzynania kury znoszącej złote jajka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *