JSW – przykład na to, jak (nie)walczyć z trendem.

Ku przestrodze. Trzeba co jakiś czas przypominać inwestorom, co im może grozić jak za bardzo zaufają swoim przeczuciom tudzież namowom innych osób. 

Treść jaką poniżej przeczytacie jest poświęcona trendzie spadkowemu na wykresie spółki JSW – napisałem go specjalnie dla portalu comparic.pl. Wpis był aktualnym na dzień: 3 listopada 2014, ale treści w nim zawarte są nadal aktualne (nawiasem mówiąc, jak to miło powspominać, że kiedyś akcje JSW chodziły po cenie powyżej 30 zł – nieźle, co?).


1411-jsw

wykres tygodniowy

Giełda/ Forex to nie jest miejsce dla wszystkich. Szczęście początkującego kiedyś się kończy i prędzej czy później trafia się na takie akcje jak JSW. Współczuje tym, którzy trzymają je od dnia emisji i nadal trwają w nadziei, że kiedyś ten koszmar się skończy.

JSW jest idealnym przykładem i zarazem przestrogą, dla innych, że z trendem spadkowym się nie dyskutuje i nie ma sensu w nim trwać. Będąc w klinie (patrzę na wykres), jeszcze była szansa na wzrosty, ale ona całkowicie znikła, z chwilą wybicia ceny w dół.

Na nic się nie zdały wsparcia i chęci „kupowania akcji na wsparciu” (tak jak na poziomie 41,00 lub 30,00 zł). Trend kosił coraz to nowych inwestorów.1411-jsw-f

Niższe szczyty i dołki widoczne gołym okiem powinny dać do zrozumienia, że wzrostów z tego raczej nie będzie a książkowym powrotem do spadków jest wyjście luką w dół z formacji trójkąta zwyżkującego (ostatnia grupa świeczek ograniczona liniami).

Najtrudniej jest poradzić coś pozytywnego w tej sytuacji. Kiedy spółka tworzy historyczne maksima, ciężko przewidzieć zwrot. Zero wsparcia na horyzoncie… pozostaje czekać na jakieś znaczące info, które odwrócą los spółki.

Pamiętaj, że zmiana trendu nie nastąpi z dnia na dzień, prawdopodobnie cena przejdzie w trend boczny, a to również nie daje gwarancji na powrót do systematycznych wzrostów.


Aktualny komentarz (na dzień 10-01-2016):0110-jswWalka o byt trwa. W grze pozostało wsparcie na poziomie 10 zł. Równe wartości ceny są zazwyczaj kluczowymi poziomami, podobnie będzie i tym razem. Trend średnioterminowy jest spadkowy a krótkoterminowy – boczny. Świeczki widniejące na wykresie mają wymowę spadkową i na tą chwilę brak przesłanek do odbicia.

Mam nadzieję, że już nikt z rozsądnych inwestorów nie posiada akcji JSW. O ile jakimś cudem los się odwróci to JSW będzie idealnym narzędziem spekulacyjnym.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • RSS
 • Wykop
 • email
 • Blogger.com
 • MyShare
 • Twitter

4 thoughts on “JSW – przykład na to, jak (nie)walczyć z trendem.

 1. Hehe JSW wzbudza zainteresowanie 😉
  A na poważnie to w Polskich realiach ta spółka nie ma szans na długotrwały wzrost – związki tam mogą zbyt wiele do tego normy emisyjne ich dużą a spółka praktycznie co kwartał raportuje straty 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *