„Dlaczego kupować akcje w trendzie wzrostowym?”

Dowodem tego, że brak w polskim internecie miejsc, gdzie prezentowana jest praktyczna wiedza na temat GPW i Analizy Technicznej są e-maile, które czasami dostaję z podstawowymi pytaniami. Przyznam, że niektóre pytania są bardzo ambitne, ale większość dotyczy podstawowych rzeczy.

W ostatnim czasie dostałem maila z kilkoma pytaniami. Poniżej wkleję fragment e-mailu:

„Dlaczego jak jest trend rosnący ( czyli cena rośnie i jednocześnie akcja jest droższa ) to wtedy należy iść za trendem i kupować? Chodzi mi o to czemu jak akcja rośnie i jest droższa trzeba kupować a jak jest spadkowa sprzedawać. Analogicznie trend spadkowy = mniejsze zyski ze sprzedaży , trend rosnący = droższy zakup.. „

Muszę przyznać, że pytanie jest dość trudne w swojej prostocie. Odpowiedź na nie zahacza o cały sens działania giełdy. Postaram się jednak przybliżyć mój punkt widzenia.

Pamiętajmy, że w świecie giełdowym spotyka się niezliczona liczba inwestorów i każdy z nich umieszcza swoje zlecenia na podstawie swojego systemu. Każdy system bazuje na różnych elementach i dlatego, jedni inwestorzy widzą sygnał kupna wcześniej a drudzy później (oto dowód, dopiero teraz wykres KZS spełnia moje podstawowe warunki do ewentualnego zainteresowania się spółką a przecież cena akcji KZS urosła od najniższego dołka o ok. 90 %). Inaczej mówiąc popyt na dane akcje pojawia się na różnych poziomach. Popyt – to jedna z przyczyn wzrostu ceny akcji w trendzie (i analogicznie podaż – w trendzie spadkowym).

Drugim bardzo ważnym aspektem, dlaczego ceny akcji rosną przez długi czas jest psychologia i emocje. W dużej mierze ma to wpływ na siłę ruchu ceny. Inną kwestią jest poziom profesjonalizmu inwestorów. Jedni wychwycą daną spółkę bardzo szybko i w porę kupią pakiet akcji. Inni dowiadują się o danej spółce kiedy ona już jest w dojrzałym trendzie i dopiero wtedy decydują się na kupno. A w tym momencie inwestorzy, którzy kupili akcje na samym początku trendu sprzedają swoje pakiety akcji z sowitym zyskiem. Kiedy dochodzi do korekty inwestorzy z krótkim stażem sprzedają w popłochu posiadane walory a bardziej wykwalifikowani gracze tylko czekają ze swoimi zleceniami na odpowiednich poziomach cenowych. Jak sami widzicie tak to się kręci.


Link, które warto odwiedzić:

Początki gry na giełdzie – seria wpisów poświęconych nowym inwestorom. Znajdziesz tam odpowiedzi na wiele pytań, z którymi borykają się nowi inwestorzy,

Analiza techniczna w praktyce – wpisy zawierają dawkę wiedzy praktycznej. Jak najmniej teorii, maksimum praktyki.


Jak ja wgłębiałem się w pierwsze książki poświęcone tematyce inwestowania starałem się unikać pytań, po których mógłbym wpaść w pętle dochodzenia odpowiedzi – po prostu pewne kwestie zaakceptowałem i tyle a odpowiedzi na nie same się pojawiły.

Wnioski:

  • najważniejsze, żebyśmy wiedzieli jak wykorzystać to, co się dzieje na wykresie a nie zastanawiać się nad teorią.

Jeszcze raz dziękuje za nadesłanego maila i zachęcam do dyskusji. Portal comparic.pl jest idealnym miejscem na takie tematy. Portal gromadzi wielu młodych ludzi, którzy wyspecjalizowali się w różnych dziedzinach a tutaj uchylają rąbka „swojego warsztatu” – wykorzystaj to !


Chcesz być na bieżąco z moimi analizami? Polub moją stronę na Facebooku albo dodaj mój blog do ulubionych.

Jeżeli masz inne pytania związane z GPW zachęcam do kontaktu e-mailowego.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • RSS
  • Wykop
  • email
  • Blogger.com
  • MyShare
  • Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *