Bytom – analiza techniczna – cz.1

Witam serdecznie po dłuższej nieobecności.

Powiedzcie mi, czy tylko ja jestem tak zapracowany? Przez cały tydzień miałem napięty grafik, liczne delegacje i prace z terminem „na wczoraj” nie pozwalały mi oddać się przyjemności jaką jest analiza wykresów.

Buszując po finansowym internecie napotykam rożne analizy, nie które wołają o pomstę do nieba. Nic dziwnego, skoro do analiz może usiąść każdy i nie każdy zwróci uwagę na to samo.

Wykres ukrywa przed nami wiele niuansów i tylko bystre oko potrafi wychwycić to, czego nie wychwyci większość.

Na tapetę ląduje BYTOM [BTM] – spółka, która dała zarobić w tym tygodniu ponad 7% (licząc od ceny open w poniedziałek do ceny close w piątek).  Postaram się rzetelnie wyrazić opinię, geodezyjną zasadą „od ogółu do szczegółu” popatrzymy na wykresy.

Na pierwszy ogień leci wykres tygodniowy:

btm-tygTrend długoterminowy spadkowy. Tu należy zwrócić uwagę na poziom /przerywana, pomarańczowa linia/, który wyznacza zmianę trendu długoterminowego. Jak przybliżysz wykres, zobaczysz jeszcze jeden ważny poziom:

btm-tyg1

1,46 zł to koszmar nie jednego posiadacza akcji. Wielokrotnie testowany, aktualny od ponad 4 lat ??? Tak, cztery lata nie możemy się z nim uporać. Koniec roku 2013 to super rajd, szczęśliwy ten, kto w nim uczestniczył, ale zobacz co się stało po dotarciu do oporu? /Pomarańczowy prostokąt/ Luka cenowa… To wygląda tak, jakby cena wędrowała sobie jednostajnie ku górze, aż tu nagle cięcie… i się budzimy 10% niżej /wielkość luki/. Potem świeczka spadkowa, będąca efektem luki – jedyne 20% w dół.

Wykres dzienny pokazuje już dokładnie, że skutki luki cenowej ponosimy do dziś:

btm-d

Nie ma co powielać słów komentarzy umieszczonych na screenie, przejdźmy od razu do wniosków:

 • Jeżeli ktoś ma akcje /kwestia, po ile je kupił/, to w zależności od swoich upodobań powinien mieć na uwadze wymienione opory. Kluczowym momentem będzie pokonanie luki cenowej, co otworzy nam drzwi na kolejny opór – 1,66 /przerywana pomarańczowa linia na wykresie tygodniowym/. Wiadomo, że zawsze będzie jakiś opór do pokonania, ale najważniejsze, że będzie sekwencja wyższych dołków i szczytów a to jest podstawą trwania trendu.
 • Jeżeli ktoś nie ma akcji. Należy sobie odpowiedzieć na pytanie w jakim okresie chce się zarobić na akcjach BTM. O krótkotrwałych podejściach nie dyskutuję, najważniejsze dla mnie jest podejście minimum średnioterminowe. O ile masz podobne podejście, to proponuje Ci zastanowienie się, czy aby teraz właśnie nie jest dobry okres na zakup akcji.
 • Na tą chwilę świeczki (na wykresie tygodniowym i dziennym) mają tendencję wzrostową.

Przed przeczytaniem dalszej części wpisu, zachęcam do zapoznania się z poprzednimi wpisami dotyczącym spółki BTM:

„Jeden wykres zastępuje 1000 słów”

„BYTOM – quick look”


Nie chcąc się chwalić, ale analizy w powyższych linkach w sumie się sprawdziły.

W „quick look`u” pokazałem poziom cenowy jako mocne wsparcie do dalszego ruchu w górę. A do wpisu o „wykresie zastępującym 1000 słów” chciałbym wkleić jego kontynuację:

btm-q

Tego nie zaznaczyłem na screenie, ale aktualnie cena znajduje się na wsparciu –  1,30.

Mając na uwadze wszystkie argumenty, które wymieniłem powyżej dokonaj świadomej decyzji.

 

Zapraszam do dyskusji.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • RSS
 • Wykop
 • email
 • Blogger.com
 • MyShare
 • Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *