Co zrobić z BHW ? Cena na wsparciu?

Witam serdecznie,

Dziś pomożemy w rozwiązaniu problemu dotyczącego spółki Bank Handlowy [BHW]:

„jakbyś miał czas zerknąć. Moja pierwsza inwestycja. Już na niej zarobiłem. Ale ponownie kupiłem za 120zł, trochę ryzykując. Myślałem, że kurs tak mocno trzymał się kanału wzrostowego, że nic go nie ruszy. Spółka jak narazie w fazie wzrostu. Wolumen większy niż zwykle. Ale co będzie jak pęknie 110zł? Kurs teraz jest pod SMA 100 i trzyma się oporu wyznaczonego przeze mnie (chyba to jakis mały, lokalny opór jest).”

(Wiadomość o takiej treści dostałem nie dawno na moją skrzynkę e-mail [studencina@interia.pl])


Z treści wiadomości wynika, że inwestor mający już pozytywne doświadczenia z akcjami danej spółki, pokusił się o odkupienie ich (w jego przekonaniu) po promocyjnej cenie. Nikogo nie powinno dziwić, że na ruch ceny nie mamy wpływu (jako jednostki) i jedyne co nam pozostało to szybka reakcja.

Najzabawniejsze jest to, że autor nieświadomie sam mówi o rozwiązaniu tego problemu. Jeszcze raz zacytuję:

„(…)Myślałem, że kurs tak mocno trzymał się kanału wzrostowego, że nic go nie ruszy (…)”

Co mam na myśli? We wpisach dla zalogowanych nie raz wspominałem, że sposobów analizy wykresów jest wiele. Ten sam wykres można analizować m. in.  pod kątem trendów (globalnie) lub np. pod kątem formacji świecowych (lokalnie) i nic dziwnego jak wyjdą nam sprzeczne wnioski z obu analiz. Najważniejsze jest to, aby konsekwentnie używać tych samych wytycznych podczas kupowania akcji i podczas sprzedaży (w tej chwili upraszczam mój tok myślenia. Pomijam sytuacje, kiedy inwestor w sposób zaawansowany balansuje między rodzajami analiz w celu częściowej realizacji zysków, lub chęci dokupienia akcji podczas lokalnej korekty).

Inaczej mówiąc: jeżeli kupujemy akcje pod „kanał wzrostowy”, to sprzedajmy je kiedy cena z niego wyskoczy dołem ! bhw-decyzjaI tak powinien uczynić nasz inwestor.


wse-longbhw-shortA jakie sygnały płyną z wykresu na tą chwilę?

Pierwszy screen przedstawia linię trendu wzrostowego długoterminowego. Drugi z kolei, w powiększeniu pokazuje trend średnioterminowy wzrostowy (czerwony kanał). Rozrysowałem również trendy krótkoterminowe, udało mi się je ograniczyć kanałami /linie koloru siwego/.

Ciekawa konsolidacja /pomarańczowe kreseczki/ utworzyła się na wsparciu kanału. Posłuży ona naszemu inwestorowi w podjęciu decyzji, czy trzymać nadal akcje w nadziei, że oddadzą chociażby część strat  (na tą chwilę zakładając zakup po 120 zł, strata wynosi ok 6%).

Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do komentarzy.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • RSS
  • Wykop
  • email
  • Blogger.com
  • MyShare
  • Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *