ASBIS – AT cz.1

Asbis ostatnimi czasy był spółką bardzo popularną wśród inwestorów. Nic dziwnego: ruch wzrostowy trwający od poziomu ok 2 zł trwał praktycznie bez większych korekt aż do poziomu 8 zł, czyli 300%. Nic nie trwa wiecznie, dlatego też przyszła pora również na ASB.

asb

ASB- tyg

asb-d

ASB – dzienny

Zacznijmy od wykresu tygodniowego. Zaznaczyłem na nim trendy. Wyraźnie było widać osłabienie trendu – było wystarczająco dużo czasu na powolną ewakuację. Przede wszystkim rzuca się poziom ok 5,88zł, który można uznać za granicę między trendami. Dlatego też będzie on bardzo mocną przeszkodą w przyszłych wzrostach.

asb-d1

ASB – sytaucja na dzień 11-03-2014

Zobacz sobie na ostatnie świeczki: dynamiczna fala spadkowa na podwyższonym wolumenie (w szczególności jeden wolumen się wyróżnia) a teraz jedna mała sesja wzrostowa na mikrym wolumenie. To wg mnie nic nie znaczy.

REASUMUJĄC: mamy kupować walory zgodnie z trwającym trendem. Kupując w tej chwili bardzo dużo ryzykujemy – no chyba, że ktoś celowo kupuje pod daytrading 😉

Jeżeli posiadasz akcje: Co tu dużo pisać… Trend charakteryzuje się tym, że cena ma większe prawdopodobieństwo do kontynuacji ruchu niż do jego zmiany. Więc trzymanie akcji w nadziei na zmiane trendu jest co najmniej niebezpieczne. Osobiście bym szukał okazji do sprzedaży akcji (to jest moje subiektywne zdanie).

A co mówi analiza fundamentalna? Zobacz analizę finansową spółki ASBIS.

Pozdrawiam serdecznie,

Michał.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • RSS
 • Wykop
 • email
 • Blogger.com
 • MyShare
 • Twitter

4 thoughts on “ASBIS – AT cz.1

 1. Hm, ja zawsze lubię kwestionować wszystko. Spróbuję i to. Odniosę się do trzech ostatnich świeczek.

  Świeca piątkowa: marubozu na dużym wolumenie -> Wszystkim padły nerwy i eSeLe jednocześnie. Tak jak mówisz – wzrosty z poziomu 2 zł do 8 zł są dość spore. Do 5 zł również nie są małe. Myślę, że inwestorzy, którzy weszli na wczesnym etapie w ASB zadowolili się około 100-150% wzrostem i ustawili SL, a następnie „pozwolili zyskom rosnąć” i może nie zapomnieli o spółce, ale nie śledzili jej tak dokładnie jak dotychczas. W piątek to właśnie oni wyszli ze spółki. Myślę, że sporą wagę tutaj miał również weekend – inwestorzy obawiali się wydarzeń weekendowych i otwarcia w poniedziałek (dlatego wyszli w piątek).
  Ok -> jak dotąd nasze analizy się pokrywają. Ja dostrzegam tutaj pewną jaskółkę. Dostrzegam ją właśnie w ogromnym wolumenie. Właśnie, wolumen nie był duży, lecz ogromny. Spółka spadła 2 razy mniej, na ponad 2,5-krotnie większym wolumenie! Co to oznacza? Na rynku było dużo sprzedających (opisani wyżej inwestorzy), ale było również mnóstwo kupujących. Pojawiła się część inwestorów, która uznała, że to poziomy cenowe są już wystarczająco atrakcyjne i ten czas by wejść. Opisywaną wcześniej jaskółką było uaktywnienie się strony popytowej.

  Wczorajsza świeca (szpulka) to przepychanki. To kolejny dobry znak. Szpulka sugeruje zmianę trendu. Od około grudnia 2013 r. można mówić o trendzie spadkowym na ASBISie. Do piątku na rynku dominowali sprzedający. W piątek również dominowali, ale stronę popytową można było już zauważyć. Poniedziałkowa świeczka to już równa walka popytu i podaży (szpulka). Co dzisiaj się stało?

  Dzisiejsza świeczka -> strona podażowa znikła. A przynajmniej nie było jej w takim sensie jak nie było strony popytowej do piątku. 😉

  Zgodzę się w 100% z tym, że poziom 5 zł będzie bardzo mocnym oporem. Jednak ja widzę pewien wyłom w tym murze. Pomimo tych nagłych spadków myślę, że Ci inwestorzy, którzy weszli po 2 zł, a wyszli niedawno pod poziomem 5 zł, wspominają Asbis pozytywnie. Widząc zmieniający się trend będą chcieli dołączyć do rynku w tym miejscu, w którym wyszli, czyli pod poziomem 5 zł co baardzo pomoże spółce wydostać się spod tego pułapu.

  By powyższy scenariusz z kryształowej kuli się spełnił jest wymagany jeden warunek -> na wschodzie będzie relatywnie spokój, a przynajmniej nie będzie to miało takiego wpływu jak dotychczas. 😉

  Altus

  • Podsumuję to pokrótce: Chcesz jednym słowem łapać dołek – hmm, wydaje Ci się, że łapiesz dołek.
   A ja powiem tak: Interpretujmy świeczki zgodnie z panującym trendem. Przesłanki ostatnich świec, o których wspominałeś osobiście uważam za fałszywe sygnały. Z resztą tak jak pisałem we wpisie krótkotrwałe wzrosty będą – bo to naturalna część powstawania swingów i znajdą się tacy, którzy pod to będa kupować. Ja jednak preferuje bezpieczniejsze wejścia. Dziękuje za merytoryczny komentarz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *