Amica [AMC] – jak nie analizować wykresu

Zobacz, co napisałem w poprzedniej analizie spółki Amica

Jako, że nikt z moich czytelników nie sprawdza moich treści z przeszłości chciałbym na początku odnieść do mojej poprzedniej analizy. Niestety to podsumowanie nie może być do końca pozytywne.Moja poprzednie analiza nie sprawdziła się. Co zawiodło?

 • Wniosek nr 1: Dzieliłem skórę na niedźwiedziu !!!

Zacznijmy od początku. Pierwsze dwa screeny. Pisałem o RGR i wszystko by się zgadzało gdyby nie ostatnia niebieska strzałka od razu sugerująca spadki. Trafnie oceniłem opór w postaci luki cenowej między ceną 158 a 164 zł (cena przez chwilę miała problem) ale cały trik polegał na tym, że zadziałało wsparcie trendu bocznego, które finalnie spowodowało dłuższe wzrosty.

 • Wniosek nr 2: Widniejąca na wykresie formacja nie jest gwarancją, że cena będzie postępować według niej.

Na nic zdał się rysowany zasięg skoro nawet nie doszło do przełamania linii szyi. Inwestorzy, którzy zasugerowali się moim wpisem i zaczęli myśleć o sprzedaży w chwili publikacji poprzedniego wpisu teoretycznie nie robili źle. Ponieważ wyżej wspominany opór nadal oddziaływał na cenę (łącznie przez 6 tygodni). Z drugiej strony sprzedaż częściowa waloru nie jest czymś złym.

Identyczny błąd w interpretacji wykresu umieszczonego we wnioskach – może na wykresie widniał spodek, ale przecież nie doszło do jego realizacji.

 • Wniosek nr 3: Nie zagrywał wewnątrz formacji, czekaj spokojnie do wybicia. Lepiej stracić kilka % niż dokonać całkowicie złego wyboru.

Co się dzieje aktualnie na wykresie? Cały rynek pielęgnuje spadki a tymczasem AMC konsoliduje się z lekką tendencją wzrostową. Znalazłem coś ciekawego na wykresie tygodniowym:amc1211

Bez problemu możemy zauważyć pewne podobieństwa. Widać, że cena co jakiś czas ma w zwyczaju poruszać się w troszkę podobny sposób. Wszystkie zaznaczone miejsca na wykresie są pewnego rodzaju formami konsolidacji. Konsolidacja – jak zapewne wiecie, jest czasem równoważenia się rynku. Cena w tym czasie wykreśla w widoczny sposób swoje wsparcia i z czasem swoje opory. Opory w naszym przypadku tworzy dopiero sekwencja niższych szczytów i dołków – przynajmniej tak było w ostatnich dwóch przypadkach. Aktualnie owej sekwencji jeszcze nie ma, co może sugerować, że przed nami jeszcze przez dłuższy czas cena będzie się poruszać bardziej w bok. Dopiero spadek poniżej linii wsparcia spowoduje sygnał zmiany trendu w podejściu średnioterminowym.

Pamiętam jak cena wybijała się nad poziom 115 zł. Osobiście nie wierzyłem w to, że wzrosty będą trwać aż tak długo.

 • Wniosek nr 4: „Graj” to, co widzisz a nie to, co myślisz.

amc1211-1

W przybliżeniu widać kolejną lokalną konsolidację. Wykres tygodniowy sugeruje wzrosty, jednak mając nauczkę wybiegania do przodu, poczekam na wyjście w którąkolwiek stronę z powyższej konsolidacji.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • RSS
 • Wykop
 • email
 • Blogger.com
 • MyShare
 • Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *